Ayetlerin Işığı Altında

Günümüzün Dünya’sı hürriyet, adalet ve eşitliğe ölesiye susamıştır ve de kendisinden geçmek üzeredir. Bu haliyle kendi benliğinin ve kişiliğinin Arş’ı Ala’ya kadar çıkabilecek olan yüceliğini unutmuş ve bu susuzluğun verdiği şuur bulanıklığı ile, sen şusun, sen busun diyenlere kanıp kendisini ya kendisine ya kendisi değerinde olan bir diğerine ya da kendisinden daha az değerli olan nesnelere kul, köle etmiştir.

İnsanlar ve nesneler kesinlikle ilah vasıflarını bir bütün olarak kendilerinde toplayamazlar. İlah, mutluluk ve üzüntünün; umut ve korkunun tek kaynağıdır. O, ‘OL’ dedimi herşey olmalıdır, akıllar almasada. O, mutluluk ve umut vermeli, üzüntüyü ve korkuyu gidermelidir. O, gözle görünmemeli fakat her yerde, her zaman görmeli ve duymalıdır. O, insanlardan daha yüksek olmalıdır ki HÜRRİYET, EŞİTLİK ve ADALET tam sağlanabilsin. İnsan ilahını seçmekte serbesttir ve seçtiği ilahın kişiliği ile kişilik kazanır. O halde HÜR vey a KÖLE olmak insanın kendi ADALET anlayışına kalmıştır.

Bu kitap Kur’anın ayetleri altında İlah kelimesinin, kelime manasını araştırmaya yardımcı bir kaynak olarak yazılmıştır.