BEN NEREDEYİM, NEYİM, KİMİM, NEREDEN GELDİM, NEREYE GİDİYORUM, NEDEN?

Yukardaki başlıkları içeren seri halinde belirli aralıklarla yazmak istiyorum. Konu hakkında eleştirelerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılar

Sukran

 

BEN NEREDEYİM?

İNSAN, tüm everinin içinde atomlardan meydana gelen yaşamın sadece % 4.6 nın içindedir. Kesin % desi bilimmemektedir ama çok azı olduğu aşikardır.

Evrendeki galasilerin tam sayısı bilinmemektedir, fakat iki trilyon civarında galaksi olduğu tahmin edilmektedir. İçinde yaşadığımız Güneş Sistemi’nin bulunduğu SAMANYOLU sadece bunlardan bir tanesidir. Samanyolu yaklaşık 1,000,000,000,000,000,000 km, yani 100,000 ışık yılı civarındadır. Güneş Sistemi de galaksinin merkezine yakın değildir.

Dünya’nın;

Yaşı: 4.543 milyar yıl

Yarıçapı: 6,371 km

Kütlesi: 5.972 x 10 ^ 24 kg

Alanı: 510,1 milyon km²

Güneşten uzaklığı: 149,6 milyon km

Nüfusü: 7.442 milyar (2016) (Kaynak; Dünya Bankası)

İnsanın yer yüzünde ilk göründüğü zaman ve sistem konusunda bilim çok açık bir tarih ve tanım verememekte ve tartışmalar devam edip gitmektedir. Kimileri 200 bin yıl kimileri 100 bin yıl demektedir ve bu konuda kutsal kitaplar da daha başka tarihler vermektedir. İnsanın Dünya’da nasıl geldiği konusunda da, kimileri insan gelişerek meydana gelen bir varlıktır demekte, kimileri de Adem ve Havva Cennet’ten indirilip Dünya’da insanların yayılmasına vesile kılınmıştır denmektedir.

Bu konulara çok da takılmamak gerekir. Çünkü, kesin bir isbat bulunamadığı için her insan seçtiği inancı çerçevesinde sınırlı da olsa bu konuya çevap arayacak ve buldukları cevaplarla da tatmin olup kendilerince izah getireceklerdir.

Burada BEN NEREDEYİM sorusuna cevap arayacak olursak. İnsan açıkca görmektedir ki kendi bedeni tüm yaratılmışların sadece %4.6 sını oluşturan canlıların içinde çok ama çok küçük bir yeri kapsayan Dünya’nın üzerindedir. Evren bir yana, dünya ya kıyasla çok ama çok küçük bir varlık.

Peki, bu varlık nedir ve kimdir ayrıca bakacağız inşallah.

 

Post:1

Tarih: 24.Mart.2018

Leave a Reply